System ewaluacji polityki regionalnej

Za realizację procesu ewaluacji programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP, Program) odpowiedzialna jest Instytucja Zarządzająca FEdP (IZ FEdP). Jej funkcję pełni Zarząd Województwa Podlaskiego. Obowiązki IZ FEdP sprawują:
1) Departament Rozwoju Regionalnego;
2) Departament Innowacji i Przedsiębiorczości;
3) Departament Europejskiego Funduszu Społecznego;
4) Biuro ds. Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność.

Funkcję Jednostki Ewaluacyjnej FEdP (JE) odpowiedzialnej za realizację procesu ewaluacji Programu pełni Regionalne Obserwatorium Terytorialne (ROT), umiejscowione w strukturze Instytucji Zarządzającej FEdP, w Departamencie Rozwoju Regionalnego. JE odpowiedzialna jest za:
1) opracowanie i coroczną aktualizację planu ewaluacji;
2) realizację badań zgodnie z planem ewaluacji;
3) organizację i koordynację prac Grupy Sterującej Ewaluacją (GSE) i współpracę z GSE;
4) współpracę z Komitetem Monitorującym FEdP 2021-2027 w zakresie ewaluacji.

Działania Jednostki Ewaluacyjnej wspierane są przez Grupę Sterującą Ewaluacją (GSE), która stanowi regionalne forum współpracy i koordynacji procesu ewaluacji. GSE ma charakter roboczy i koordynowana jest przez JE.

Funkcję doradczo-opiniodawczą w zakresie wdrażania Programu pełni Komitet Monitorujący Program FEdP 2021-2027 (KM). Rola KM w zakresie ewaluacji wynika bezpośrednio z zapisów Rozporządzenia Ogólnego i polega w szczególności na:
1) zatwierdzaniu Planu ewaluacji FEdP 2021-2027oraz jego zmian;
2) analizie postępów dokonanych w przeprowadzaniu ewaluacji, syntez, ich wyników i wszelkich działaniach następczych podjętych na ich podstawie;
3) wnioskowaniu o przedstawienie informacji na temat stopnia realizacji wybranych rekomendacji pochodzących z badań ewaluacyjnych.

Nadzór nad procesem ewaluacji na poziomie krajowym sprawuje Krajowa Jednostka Ewaluacji (KJE), której zadania wykonuje Departament Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podmioty zaangażowane w proces ewaluacji FEdP 2021-2027:
1) Krajowa Jednostka Ewaluacji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej;
2) Jednostka Ewaluacyjna FEdP 2021-2027;
3) Komitet Monitorujący FEdP 2021-2027;
4) Grupa Sterująca Ewaluacją FEdP 2021-2027;
5) Instytucja Pośrednicząca FEdP 2021-2027, Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

Głównym celem działań ewaluacyjnych jest tworzenie merytorycznych przesłanek dla ulepszania interwencji publicznych realizowanych w ramach polityki spójności. Ulepszanie interwencji publicznych oznacza podnoszenie ich trafności, skuteczności, efektywności i użyteczności, w odniesieniu do potrzeb oraz wyzwań społeczności objętych polityką spójności oraz wzrost zasięgu jej oddziaływania i widoczności. Ulepszanie interwencji obejmuje również ich zharmonizowanie z innymi działaniami rozwojowymi oraz wzmacnianie unijnej wartości dodanej.

Opis procesu ewaluacji FEdP oraz ramowy zakres planowanych badań ewaluacyjnych w perspektywie 2021-2027 dostępny jest w Plan Ewaluacji FEdP 2021-2027.

Powrót na początek strony