Partycypacja społeczna i budżety obywatelskie
Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego oferuje udział w cyklu seminariów poświęconych omówieniu wyników badań prowadzonych w województwie małopolskim, w zakresie roli partycypacji społecznej i budżetów obywatelskich. Wyniki badania jak również wiedza na temat funkcjonowania budżetów obywatelskich mogą być wykorzystane we wspieraniu rozwoju tego rodzaju partycypacji w samorządach gminnych wszystkich regionów w Polsce.
Celem spotkań będzie przybliżenie pracownikom gmin tematyki partycypacji społecznej, budżetów obywatelskich oraz innych metod współuczestniczenia mieszkańców w życiu społecznym, publicznym i politycznym. Spotkania podzielone będą na dwie części. W pierwszej przedstawione zostaną wyniki badania budżetów partycypacyjnych realizowanych w gminach Małopolski i przewidywany jest w niej udział Zarządu Województwa Małopolskiego. Druga część seminariów będzie mieć charakter warsztatowy, a jej zakres wynika z potrzeb szkoleniowych zgłoszonych przez gminy w badaniu zrealizowanym przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego. Celem tej części będzie zapoznanie uczestników z metodami i technikami partycypacji społecznej, przygotowanie do samodzielnego koordynowania procesu budżetu obywatelskiego w gminie, zapoznanie ze standardami budżetu partycypacyjnego, a także omówienie kluczowych etapów przygotowywania i realizacji budżetu partycypacyjnego.
Seminaria odbywają się w trzech małopolskich miastach: w Krakowie (18 kwietnia, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA), Nowym Sączu (20 kwietnia, w Miasteczku Galicyjskim) oraz w Tarnowie (29 kwietnia, w Ratuszu Muzeum Okręgowego). Zaproszenie do udziału w seminariach kierowane jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, zarówno tych mających już doświadczenie we wdrażaniu budżetu obywatelskiego, jak i dopiero planujących taki proces.
Zgłoszenia można przesyłać na adres elektroniczny Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego: morr@umwm.pl. Więcej informacji na temat spotkań można uzyskać pod numerem telefonu: 12 2990 692 oraz w ulotce załączonej do niniejszego maila.