Kompleksowa ocena instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w ramach RPOWP 2014-2020

Instrument Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) powstał jako rezultat projektowania polityki miejskiej, a jego najważniejszym celem jest zwiększenie wpływu miast i powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych na rozwój regionu. W województwie podlaskim kwestie te zostały uregulowane w dokumentach regionalnych: strategicznym (Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020) i programowych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 oraz Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPOWP 2014-2020).

Doświadczenia zebrane z kilku lat funkcjonowania instrumentu ZIT w województwie podlaskim zostały zaprezentowane w badaniu ewaluacyjnym. Uwzględniono w nim ocenę użyteczności, skuteczności i efektywności instrumentu oraz sformułowano wytyczne (rekomendacje) na kolejne lata projektowanej perspektywy finansowej w ramach polityki spójności. Badaniem objęto obszar odpowiadający granicom Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF),w skład którego wchodzą gminy: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

Przeprowadzona ocena mechanizmu wdrażania instrumentu ZIT stwierdza, że został on ukształtowany poprawnie. Zakres tematyczny wsparcia ZIT określono w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (Strategii ZIT BOF). Podział zadań pomiędzy instytucjami Zarządzającą i Pośredniczącą RPOWP 2014-2020 pozwala właściwie koordynować jego wdrażanie. Rozpoczęcie współpracy gmin na obszarze funkcjonalnym w województwie podlaskim wpływa na integrację działań i podnosi zdolność do realizacji inwestycji w wymiarze ponadlokalnym.

Raport z badania został opublikowany pod adresem: http://rot.wrotapodlasia.pl/pl/badaniaewaluacyjne/

Powrót na początek strony