Informacja z X posiedzenia Grupy Sterującej Ewaluacją RPOWP na lata 2014-2020

X posiedzenie Grupy Sterującej Ewaluacją RPOWP na lata 2014-2020 (GSE) odbyło się w dniu 13.12.2018 r., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ulicy Poleskiej 89. Posiedzeniu przewodniczyła Pani Wioletta Dąbrowska Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego.

Przedmiot posiedzenia:

  1. Przyjęcie zmian w regulaminie Grupy Sterującej Ewaluacją.
  2. Omówienie założeń merytorycznych badania ewaluacyjnego pn. „Ewaluacja wsparcia podlaskich inteligentnych specjalizacji w dziedzinie innowacyjności oraz badań i rozwoju”.

Ustalenia:

W Regulaminie Grupy Sterującej Ewaluacją wprowadzono następujące zmiany:

  1. Termin przesyłania informacji z posiedzenia, sporządzanej przez Jednostkę Ewaluacyjną, ustalono na 10 dni od dnia posiedzenia Grupy Sterującej Ewaluacją.
  2. Deklarację obiektywności i poufności Członka Grupy Sterującej Ewaluacją RPOWP na lata 2014-2020 zastąpiono:
    1. Deklaracją obiektywności i poufności Członka Grupy Sterującej Ewaluacją RPOWP na lata 2014-2020, podpisywaną jednorazowo, na pierwszym posiedzeniu, w którym dany Członek GSE uczestniczy;
    2. Deklaracją obiektywności i poufności Zastępcy Członka GSE, Doradcy, Eksperta Grupy Sterującej Ewaluacją RPOWP na lata 2014-2020, podpisywaną każdorazowo przed przystąpieniem do obrad.

W drugiej części posiedzenia omówiono założenia raportu metodologicznego z badania ewaluacyjnego pn.: „Ewaluacja wsparcia podlaskich inteligentnych specjalizacji w dziedzinie innowacyjności oraz badań i rozwoju”. Koncepcję metodyki badania przedstawił przedstawiciel Wykonawcy: Instytutu Badawczego IPC Sp. z o.o. (lidera konsorcjum) i Openfield Sp. z o.o. (partnera konsorcjum). Członkowie GSE zwrócili Wykonawcy uwagę na konieczność:

  1. Dokładnego określenia, w przypadku badań ilościowych, rozmiarów prób badawczych oraz poziomu zwrotności ankiet.
  2. Objęcia badaniem IDI czterech przedstawicieli IZ RPOWP 2014-2020. Wynika to z faktu, że Plan rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2015-2020+ obejmuje trzy osie priorytetowe, za wdrażanie których odpowiedzialne są cztery komórki merytoryczne: Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, Biuro Innowacyjności Przedsiębiorstw oraz koordynujący pracę powyższych - Departament Rozwoju Regionalnego.
  3. Uwzględnienia podczas interpretacji wyników badania, iż „transfer wiedzy” nie oznacza dyfuzji innowacji (zgodnie z założeniami poddziałania 1.2.1 RPOWP 2014-2020). „Transfer wiedzy”, o którym mowa w Opisie Przedmiotu Zamówienia, należy interpretować, jako wpływ wsparcia udzielanego w ramach RPOWP 2014-2020 na rozwój regionu na przepływ wiedzy na linii: biznes-nauka, biznes-biznes, biznes-IOB.
  4. Zaakcentowania w raporcie, że RPOWP 2014-2020 jest bezpośrednim, ale nie jedynym (co błędnie stwierdzono w raporcie metodologicznym) źródłem finansowania Plan rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2015-2020+.
  5. Przeformułowania, w scenariuszu wywiadu eksperckiego, stwierdzenia „cele” przy opisach poszczególnych osi priorytetowych. Cele poszczególnych osi są inaczej sformułowane niż w raporcie metodologicznym.
  6. Wprowadzenia zmian w kwestionariuszach ankiet CATI.
    Główne uwagi w dotyczące ankiety skierowanej do beneficjentów:
    1. W ankiecie brakuje pytań o efekty (pyt. analogiczne do pyt. 16) dla typów beneficjentów w pyt 1. (j, m-v).
    2. W przypadku pyt. 25. zasadne jest objęcie badaniem również innych podmiotów niż przedsiębiorstwa.
    3. W przypadku pyt. 49. nie wskazano liczby możliwych odpowiedzi.
    4. W pyt. 52.-54. nie ma możliwości uzyskania innej odpowiedzi niż twierdząca, pytania są zatem bezcelowe.
    5. W zakresie pyt. 57., projekty (których dotyczy pytanie) są w trakcie realizacji, nie ma zatem możliwości uzyskania na nie odpowiedzi.

Główne uwagi w dotyczące ankiety skierowanej do uczestników projektów:

  1. Konieczność uspójnienia działań/podziałań RPOWP 2014-2020 z próbą badawczą przedstawioną na s. 16 raportu.
  2. W przypadku działania 1.2 zasadne jest włączenie do badania grantobiorców.

Główne uwagi dotyczące ankiety skierowanej do podlaskich przedsiębiorców:

  1. Konieczność uszczegółowienia, w kontekście pyt. 12. i 13., o jaką współpracę chodzi i jak należy ją interpretować?

7. Użycia innego sformułowania w kwestionariuszu badawczym skierowanym do przedstawicieli Grupy roboczej ds. specjalizacji regionalnej gospodarki. Zwrócono uwagę, że w badaniu wezmą uwagę reprezentanci, a nie przedstawiciele poszczególnych kategorii podmiotów.

8. Usunięcia zbędnego pytania, dotyczącego współpracy Instytucji Zarządzającej z Instytucjami Pośredniczącymi, w scenariuszu wywiadu pogłębionego z przedstawicielami Instytucji Zarządzającej.

W związku z faktem dużego prawdopodobieństwa zmian w kwestionariuszach badawczych po przeprowadzeniu analizy Desk Research, Zamawiający zastrzegł sobie prawo do ostatecznej akceptacji wszystkich narzędzi badawczych oraz list podmiotów przed rozpoczęciem właściwych badań terenowych.

Zamawiający zastrzegł dokładne wyspecyfikowanie uwag będących przedmiotem dyskusji w Protokole rozbieżności. Jednocześnie Wykonawca został poinformowany o zamiarze wystosowania przez Zamawiającego, w Protokole rozbieżności, prośby o podjęcie w trakcie analiz próby wypracowania „wartości dodanej” z ewaluacji, czyli próby odniesienia się do Plan rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2015-2020+ jako dokumentu samego w sobie (czy dokument został sformułowany poprawnie, czy powinien zawierać bardziej szczegółowe działania i konkretne efekty).

Powrót na początek strony