System Monitorowania SRWP 2030

Monitoring jest nieodzownym elementem systemu wdrażania Strategii Rozwoju Województwa 2030. Systematyczna analiza postępów wdrażania Strategii stanowi podstawę do weryfikacji skuteczności jej realizacji, stając się kluczowym źródłem informacji w procesie decyzyjnym. System monitorowania Strategii jest elementem szerszego systemu monitorowania polityki rozwoju.

Zgodnie z zapisami Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR), kluczową rolę w polityce regionalnej, obok ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, odgrywa samorząd województwa, który pełni podstawową rolę w procesie programowania rozwoju, zarządzania rozwojem, realizacji działań rozwojowych na poziomie regionalnym oraz koordynowania działań rozwojowych na poziomie województwa. Samorząd województwa czuwa nad przebiegiem procesów realizacji polityki regionalnej, a w szczególności diagnozuje sytuację i potencjały/trendy rozwojowe (ścieżki rozwojowe) różnego typu obszarów (w tym OSI wskazane w KSRR).

Istotną rolą samorządu województwa jest monitoring sytuacji w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego oraz ocena skuteczności i efektywności dotychczas stosowanych interwencji rozwojowych, kierowanych w ramach polityki regionalnej i polityk sektorowych do regionu. Na zintegrowany system analityczno-monitoringowy, dedykowany ocenie polityk rozwojowych, mających wpływ terytorialny składają się jednostki szczebla centralnego i regionalnego. Za prowadzenie monitoringu i analiz dotyczących realizacji polityk ujętych w kluczowych dokumentach strategicznych oraz monitoring sytuacji społeczno-gospodarczej kraju i regionów odpowiada Krajowe Obserwatorium Terytorialne. Obserwatorium wspomaga procesy decyzyjne na poziomie centralnym. Zapleczem analityczno-informacyjnym w obszarze sytuacji i procesów społeczno-gospodarczych w kraju i regionach jest Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Na poziomie regionalnym funkcjonują regionalne obserwatoria terytorialne (ROT). Powołane i zarządzane przez jednostki samorządu województwa ROT-y prowadzą badania, opracowują analizy i wspierają zarządzanie polityką rozwoju na poziomie regionalnym. Ich zadaniem jest zbieranie danych z różnych źródeł i przygotowywanie najważniejszych informacji o zmianach społeczno-gospodarczych zachodzących w regionach, które następnie mają być wykorzystywane przy podejmowaniu regionalnych decyzji strategicznych i operacyjnych. Obserwatoria regionalne tworzą system współpracy i przepływu informacji między najważniejszymi podmiotami publicznymi na poziomie regionalnym, biorącymi udział w planowaniu i realizacji polityki rozwoju w celu monitorowania i oceny całości interwencji publicznej mającej wpływ terytorialny. W realizacji wskazanych procesów, regionalne obserwatoria terytorialne współpracują z wojewódzkimi ośrodkami badań regionalnych, które funkcjonują w strukturach 16 urzędów statystycznych i stanowią wsparcie diagnostyczne oraz analityczne w monitorowaniu rozwoju na szczeblu regionalnym i lokalnym.

W województwie podlaskim, za monitorowanie realizacji Strategii Rozwoju Województwa 2030 odpowiedzialne jest Regionalne Obserwatorium Terytorialne funkcjonujące w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – Departamentu Rozwoju Regionalnego.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, Strategia jest monitorowana w cyklu rocznym, a jej monitoring jest integralną częścią Raportu o stanie województwa.

Powrót na początek strony